Základním rozhodnutím, kterému se nelze vyhnout, je volba mezi kuchyní na míru nebo typovou, modulovou kuchyní. Vaše rozhodnutí přitom ovlivní hned několik faktorů: dispozice prostoru, požadavky na vzhled, kvalitu a vybavení nové kuchyně i finanční možnosti.
Kuchyň na míru nebo modulové řešení?
Nová kuchyň musí dokonale zapadnout do vymezeného prostoru, což může být u typové kuchyně problém, protože linka se musí vejít nejen mezi stěny, ale většinou i na připravené vývody. Tento nedostatek modulových kuchyní zvlášť vynikne ve starých, nepravoúhlých a vůbec ve všech atypických interiérech. Ti, kteří se rozhodnou pro kuchyň na míru, se mohou obrátit na truhláře či na kuchyňské studio.
První, co potřebujete udělat, je zaměřit a zakreslit prostor určený pro budoucí kuchyňskou linku. V případě, že se jedná o novostavbu, je ideální vědět, jak bude vypadat nová kuchyň, kde budou umístěny jaké elektrospotřebiče a světla ještě před tím, než stavaři udělají rozvody, protože pak může být linka zcela podle vašeho zadání.
Nákres by měl obsahovat
Jedná-li se o výměnu kuchyně, je důležité zakreslit také stávající instalace
Rozvody je možné, pokud jejich stávající rozmístění nevyhovuje, předělat, ale jsou to peníze a starosti navíc. Na druhou stranu, novou kuchyň si pořizujete na mnoho let a nejedná se o malou investici, proto je lepší zvolit pokud možno ideální řešení bez zbytečných kompromisů.
Vybrat si velké studio nebo menší firmu?
Nejdražší bývají designová studia, poté následují velké a střední firmy, jež zaměstnávají architekta. Nejlevněji pořídíte novou kuchyň u menšího truhláře. Spolupráce s architektem je užitečná, protože architekt je odborník, který dokáže přemýšlet v širších souvislostech. Na základě Vašich požadavků, představ a dispozic vznikne návrh nové kuchyně. Ten stojí obvykle od 500 do 2 000 korun, které se vám však odečtou, když si kuchyňskou linku u firmy objednáte.
V případě, že se rozhodnete pro menšího truhláře, vytváříte většinou návrh kuchyňské linky společně. Proto je dobré mít informace o aktuálních trendech, možnostech, nabídce materiálů pro výrobu korpusů, dvířek, variantách vnitřního vybavení a celkově jasnější představu o tom, jak by kuchyň měla vypadat. Informace, které by vám měly pomoci, najdete v pokračování našeho textu o nových kuchyních. Článek Základní přehled materiálů pro výrobu kuchyňské linky si můžete přečíst zde.
Rozpočet a smlouvu pečlivě prostudujte
Podle návrhu připraví firma smlouvu a rozpočet. Ten je důležité si pořádně projít a na všechny nejasnosti se zeptat. Zkontrolujte, jsou-li všechny komponenty v rozpočtu podrobně a správně specifikovány (barva, typ dvířek, typ pracovní desky, typ úchytek, typ kování, výška soklu atd.). Pečlivě pročtěte i smlouvu, zvýšenou pozornost si zaslouží termín předání nové kuchyně, penále za opožděné dodání či skladné při pozdní přípravě prostor.
Ujistěte se rovněž, zda je v konečné ceně zahrnuta doprava, montáž, zapojení spotřebičů a dřezu, případně i úprava instalací. Kromě podepsané smlouvy s rozpočtem si odnesete i vytisknutý návrh s důležitými rozměry, můžete ho potřebovat pro řemeslníky. V tuto chvíli se většinou platí záloha, obvykle ve výši 50 procent ceny, další část se skládá před vlastní montáží nové kuchyně. Posledních - alespoň 20 procent ceny - doporučujeme hradit při nebo po převzetí funkčního díla. V případě jakýchkoli připomínek a výhrad je s dodavatelem nové kuchyně snazší domluva, pokud dílo není kompletně uhrazené, je to sice smutná, ale praktická rada.
Výroba, montáž a převzetí nové kuchyně
Na novou kuchyň si chvilku počkáte. Firmě bude trvat jeden až dva měsíce, než linku vyrobí a přiveze. Raději však počítejte s drobnou rezervou. Ještě před vyrobením linky by vás měl navštívit technik, který si kuchyň zaměří. Případné nepřesnosti v původním zaměření by způsobily velké problémy. Na domluvený termín montáže si raději vezměte dovolenou a práci řemeslníků průběžně kontrolujte.
Předtím, než podepíšete převzetí linky, pečlivě ji prohlédněte. Zkontrolujte dovírání dvířek, výsuvy zásuvek, osvětlení, a zda žádná část linky není poškozená. Když najdete nějakou vadu, ihned to oznamte a žádejte výměnu. Nechte si předvést všechny spotřebiče. Pokud je firma nemontuje, odzkoušejte v zásuvce jejich funkčnost.